Družobná obec

Bükkzsérc

• je obec v Maďarsku v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe v obvode Mezőkövesd
  • má rozlohu 3726 ha a žije tu 1050 obyvateľov (2007)

A Bükki Nemzeti Park déli határán, Miskolctól 30 kilométerre délnyugatra, Egertől 25 kilométerre északkeletre található, a Bükk hegység egyik déli irányú völgyében. A községen át folyik a Cseresznyés-ér. Megközelíthető a 3-as főútról, vagy az M3-as autópályáról Mezőkövesdnél letérve, Bogácson majd Cserépfalun át jutunk a településre. Autóbusszal Egerből, Noszvajon át az Agria Volán, Mezőkövesdről a Borsod Volán üzemeltett járatott a faluba.

Környező települések

Bogács (7 km), Cserépfalu (2 km), a legközelebbi város: Mezőkövesd (17 km).

Története

Bükkzsérci utcakép ősszelA települést 1248-ban említik először, az egri püspökség birtokaként. A püspökség 1457-ben Bükkzsércet és Noszvajt elcseréli Felsőtárkányért, így a karthauzi rend birtokába kerül. 1552-ben a települést feldúlták a törökök. A község lakossága szőlő-, gyümölcstermesztésből, mészégetésből élt. Napjainkban munkát a nagyobb városokban találnak a lakosok, a hagyományos falusi élet kiveszőben van. A településen 4 bolt, posta, könyvtár, óvoda, és iskola található, ez utóbbi összevonva üzemel a cserépfalui iskolával. A presszó, a kocsma, és a fogadó a közösségi élet színtere a mindennapokban.

Népcsoportok

A 2001-es népszámlálás adatai szerint a településnek csak magyar lakossága van

Turizmus

A falusi turizmus keretein belül megtalálható néhány magánszálláshely, illetve vendégház Bükkzsércen. Kerékpáros és gyalogos kirándulások induló helye, illetve az utóbbi időkben a vadászatok kezdő pontja a falu.

Látnivalók

• A görög katolikus templom
  • Riolittufába vájt pincesor
  • Faragás a pincébenHódos-hegy oromzatán lévő patkó alakú kopár természetes képződmény, ami messziről is jól látható
  • 1776–1779 között épült műemlék Római Katolikus templom
  • 1825–1828 között épült református templom
  • 2003. év nyár elején megnyílt Községi Emlékház
  • A falu déli végén, az Alsó-hegyen sorakoznak, a riolittufába vájt borospincék
  • Suba-lyuk ősember barlang, a Hór-patak völgyében
  • Fontosabb rendezvények [szerkesztés]
  • Pünkösd szombati borverseny
  • július végén rendezett jótékony célú labdarúgó fesztivál
  • szeptember 3-dik vasárnapján tartott búcsú.
  • Jegyzetek [szerkesztés]
  • 1.lakosság KSH (magyar nyelven) (PHP). KSH, 2008. január 1. (Hozzáférés: 2009. június 24.)
  • 2.A nemzetiségi népesség száma 2001